Як вимовляти угорські літери? Чому не варто використовувати транскрипцію?

Mit tudnak a Húsvétról? Що ви знаєте про Великдень?
April 1, 2018
Відомі Угорці/ Híres Magyarok
June 13, 2018
Show all

Як вимовляти угорські літери? Чому не варто використовувати транскрипцію?Багато хто звертався до нас з проханням додавати до слів/речень транскрипцію. Що це таке? Транскрипція або транскрибування – це перенесення вимови звуків на письмо. Пояснимо чому ми це не використовуємо як метод вивчення угорської мови, і чому не будемо використовувати!

• В першу чергу, транскрибування активно використовується при вивченні мов у яких дуже відрізняється написане від прочитаного, тобто різні сполучення літер дають різні звуки; а також так вивчають мови, в яких використовують ієрогліфи (наприклад китайська). Угорська мова не така складна для прочитання. В принципі читаємо, як бачимо, але теж є свої особливості вимови звуків.

• Звідси виводимо другу причину, чому не варто, і категорично не радимо вчити угорську мову через транскрибування. Угорській мові притаманні звуки, які не існують в українській мові, наприклад o, ó, ö, ő, ü, ű, і ці звуки ніяк не можливо передати на українському письмі. Тому неможливо їх написати в транскрипції. І якщо ми будемо їх заміняти українськими звуками/літерами, ви тільки зменшите свої шанси вивчити ці звуки, і вимовляти їх, як слід. Ваші очі не звикнуть до угорських літер, ви не навчитеся їх правильно писати, і можливо навіть не будете впізнавати їх на письмі. В кінцевому результаті опинитеся з жахливим акцентом.

Натомість радимо слухати! Є безліч безкоштовних аудіо файлів, відео, де ви можете прослухати алфавіт, послухати літери в словах, і повторювати їх, поки не наблизитеся до оригіналу.

• В кінці кінців, найкраще пропрацювати звуки з викладачем і практикувати їх щодня. Викладач зможе пояснити, як саме утворювати ці звуки, в якому положенні мають бути ваші мовні органи тощо. Якщо вам потрібна допомога – звертайтеся сміло до Live&Learn Курси іноземних мов в Ужгороді. З нами легко і весело вивчати будь-яку мову, не тільки угорську!

Ми хочемо вам щиро допомогти, тому додаємо змістовне пояснення загальних понять в угорській мові та аудіо матеріали. Вчіться, не втрачайте надію, і мотивуйте себе завжди! :)

Угорська мова — рідна мова угорців, належить до уральської мовної сім’ї, фіно-угорської гілки мов. Угорська мова є офіційною в Угорщині та Євросоюзі; значні групи населення, які розмовляють угорською мовою, є в сусідніх Словаччині, Румунії, Сербії, Україні, Хорватії, Словенії, Австрії та ін.. Писемність на основі модифікованого латинського алфавіту. За підрахунками нараховують 15 мільйонів носіїв угорської мови.

В угорській мові є чимало давніх запозичень, зокрема з іранських та тюркських мов, а також пізніших із німецької, французької, італійської та англійської. Через складне відмінювання іменників та дієслів угорську мову вважають за одну з найскладніших у світі, і називають її «мовою відмінювань» (https://uk.wikipedia.org/wiki/).

Угорський алфавіт нараховує 40 літер, але додають ще 4 літери Q, W, X, Y, які використовуються в запозичених словах та деяких іменах. Таким чином розширений угорський алфавіт складається з 44 літер:

A, Á, B, C, Cs, D, Dz, Dzs, E, É, F, G, Gy, H, I, Í, J, K, L, Ly, M, N, Ny, O, Ó, Ö, Ő, P, Q, R, S, Sz, T, Ty, U, Ú, Ü, Ű, V, W, X, Y, Z, Zs

• Їх ми ділимо на 14 голосних, які завжди в парі, одна довга, одна коротка. Довгі голосні позначаються однією або двома рисками Á, É, Í, Ó, Ő, Ú, Ű; короткі голосні позначаються однією або двома крапками, або взагалі без позначок A, E, I, O, Ö, U, Ü. Дифтонгів нема.

• Більшість приголосних складається з однієї літери B, C, F, G, M, N; особливість приголосних – буквосполучення з двох або трьох літер, які позначають зазвичай один звук. Напр.: Cs, Dz, Dzs, Sz, Zs (про це детальніше читайте нижче).

• Літери Gy, Ly, Ny, Ty – м’які приголосні. Y не використовується, як окрема літера, і не використовується для іншого роду пом’якшення літер (не плутати з латинською Y, яку використовуємо у запозичених словах).

• Літера Ly історично залишилась у правописі угорської мови. Цю літеру завжди читаємо, як J, напр..: lyuk → /juk/, folyó → /fojó/.

Наголос завжди падає на перший склад (тобто на початок слова), напр..: `alma, `kosár, `autó, `kerékpár, `maximum, `telefon та ін.. Але всі довгі голосні звучать чітко, тому це може ввести вас в оману щодо зміни місця наголосу.

• Угорська мова дзвінка, всі звуки вимовляються дзвінко та чітко. Виняток становлять м’які приголосні, та деякі сплетіння приголосних, які нам важко вимовляти.

Гармонія голосних – один з найважливіших принципів угорської мови. У словах переважають голосні з однієї групи. Таким методом додаються і закінчення. Є дві групи голосних: а) голосні переднього ряду: e, é, i, í, ö, ő, ü, ű; та б) голосні заднього ряду: a, á, o, ó, u, ú. Напр.: sütemény, autó, tenisz, kosárlabda, mosoly, asztal та ін.. Звичайно можливі і змішані слова: telefon, notesz, metró, ceruza та ін..

В алфавіті ми прописали деякі угорські літери українськими, тому що багато звуків передаються таким методом, а ті звуки, до яких нема написання, радимо послухати в аудіо матеріалах. І звичайно пропрацювати з викладачем.Начитка літер:

Начитка слів:

Начитка слів:

..

A magyar ÁBéCé

A a /о/

alma /олмо/ якблуко

Á á /á/ довгий звук /á/

ágy / áдь/ ліжко

B b /б/

bolt /болт/ магазин

C c /ц/

cipő /ціпő/ взуття

Cs cs /ч/

csiga /чіґо/ равлик

D d /д/

dal /дол/ пісня

Dz dz /дз/

edzés /едзийш/ тренування

Dzs dzs /дж/

dzsem /джем/ джем

E e /е/

egér /еґийр/ миша

É é й/ Довгий звук /ий/ з наближенням до ‘й’

étel /ийтел/ їжа

F f /ф/

fa /фо/ дерево

G g /ґ/ Дзвінкий звук

gomb /ґомб/ ґудзик

Gy gy /дь/

gyerek /дьерек/ дитина

H h /г/

ház /гáз/ будинок

I i /і/ Не пом’якшує!!

ing /інґ/ сорочка

Í í /іі/ Довгий звук /іі/

írni /іірні/ писати

J j /й/

jegy /йедь/ квиток

K k /к/

kulcs /кулч/ ключ

L l  /л/

lány /лáнь/ дівчина

Ly ly → j /ль→й/ Завжди вимовляємо ‘й’

folyó /фойоу/ річка

M m /м/

medve /медве/ ведмідь

N n /н/

nagy /нодь/ великий

Ny ny /нь/

nyár /ньáр/ літо

 O o

/о/ Закритий губний звук, не український /о/ (вчимо вимову на слух)

okos /окош/ розумний

Ó ó

/оу/ Довгий звук /оу/ з наближенням до ‘у’ трохи

ló /лоу/ кінь

Ö ö

(не існує в українській мові, вчимо вимову на слух)

öt – п’ять

Ő ő

Довгий звук (не існує в українській мові, вчимо вимову на слух)

szőlő – виноград

P p /п/

piros /пірош/ червоний

Q q (читаємо так, як в оригінальному слові)

tequila /текіло/ текіла

R r /р/

reggel /реґґел/ ранок

S s /ш/

sajt /шойт/ сир

Sz sz /с/

száz /сáз/ сто

T t /т/

toll /толл/ ручка

Ty ty /ть/

tyúk /тьуук/ курка

U u /у/

utca /утцо/ вулиця

Ú ú /уу/ Довгий звук ‘уу’

út /уут/ дорога

Ü ü

Короткий звук (не існує в українській мові, вчимо вимову на слух)

üveg – пляшка

Ű ű

Довгий звук (не існує в українській мові, вчимо вимову на слух)

tűz – вогонь

V v /в/

víz /вíз/ вода

W w (читаємо так, як в оригінальному слові)

Washington /Вошінґтон/ Вашінгтон

X x (читаємо так, як в оригінальному слові)

maximum /моксімум/ максимум

Y y (читаємо так, як в оригінальному слові)

New York – Нью Йорк

Z z /з/

zene /зене/ музика

Zs zs /ж/

zsák /жáк/ мішок

Додаємо відео матеріал, дитяча пісенька про алфавіт. Це вам також буде корисно! 🙂

Діліться з друзями та вивчайте  мови разом з нами! Osszátok meg ismerőseitekkel és tanuljátok a nyelveket velünk együtt! Learn languages with us, and share it with your friends! 😊
#LiveandLearn #learnhungarian #Uzhgorod #magyar #Studylanguages #ungvár #вчимоугорську #угорська
#ukrainian#Ужгород #курси #венгерский #english
#foreign #angol #языки #мова #nyelv #іноземнамова
#idegennyelv #иностранныйязык #languagelearning #nyelvtanulas #алфавіт #абетка #abc #ábécé
#transcription #транскрипція #курсиіноземнихмов #мовнікурси #practicewithLive&Learn

Автор: Балог Рената

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *